Share this post on:

Když člověk ví, ze má před sebou náročný den, zpravidla ani neusne. Přímo můj případ. Převaloval jsem se na lůžku a trochu litoval, ze nechal jsem se ukecat na přespani v teple. Mohl jsem se posunout blíže k horám, které mám přejet a navíc ušetřit 200 korun za postel.
Nu což, vstával jsem dle domluvy v sedm a usednul ke stolu s vajíčky a sýrem a kafem a vším…, ale zobal jsem jako malé kuřátko. Vyhlásil jsem si totiž Den bez jídla alias Boj proti sračce! Je paradoxem, vyhlásit Den bez jídla zrovna v okamžik , kdy tělo bude vydávat a potřebovat tolik energie, ze by mohli vypnout Jaslovske Bohunice na dva dny.
Čekalo mne třicet kilometrů s mírným stoupáním a občasným zdrojem lidstva. Poté se měl pokus o silnici zlomit a táhnout mě k sedlu Zaskar, bez civilizace a signálu, bratru k 50km. Pokud jsem tedy měl ujet v jednom dni 80 kilometrů a vystoupat zároveň do tři tisíc, muselo mi všechno hrát do karet. Nic víc a nic miň. Majitel hotelu se před mým odjezdem bil v prsa, kterak je čtverák, že mne ukecal na přespání ” Vidíš? Svítí slunce! Dneska se ti pojede! Ješte ze si přespal, budeš mít pěkný den”!
Tato slova mi teď večer ve stanu chrastí v uších jako rolničky. Slušný den totiž vydržel zhruba do jedné odpolední. Přes hory se převalovala černá peřinoa a já se uklidňoval, ze je to jen smítko na obloze. Cesta nebyla nic moc. Spíš nic, než moc. Nejhorší byla v odlehlých vesnicích, kudy vláčeli místní dobytek, který z cesty udělal tankodrom, navíc byla plna napadeného kamení, které tu zabilo už hafol lidi
Byl jsem varován, ze místní jsou nerudni a ne moc přátelští. Ostatně jako prý celá Svanetie. Jediné co místní požadovali byla cigareta, jinak mne měli v paži. Rozptýlením pro mne byla na vesnici dača s obři sochou Stalina. Když jsem se místních zeptal, jestli je to místo, kam jezdil Stalin na dovolenou, odpověděli: ” ne, tam bydlí debil….nemáš cigaretu?” Nemusí byt holt vždycky ve všem historie.
Zůstal jsem osamocen sám v horách. Cesta byla náročná, ale měl jsem pořad čas na výstup na vrchol, který jsem si hlídal. A pak najednou ” beeeeenggg”, hrom jako hrom a z nebe začala padat přehrada plná vody. Snažil jsem se schovat pod stromy, ale nic nepomáhalo. Z cesty se stala řeka plna bahna a kameni a já křičel zoufalstvim, neboť nebylo cesty zpět a k vrcholu chybělo 25kilometru. Do hodiny se u mne zjevili dva zmrzli kluci na koních, kteří mi dali radu, ze pět kilometru je zapomenuta vesnice a že mi tam možná uvaří kafe. Vyrazil jsem tedy v dešti vstříc spáse a opravdu. V malé kukani sedělo schovanych před deštěm kvarteto pěšáků z Polska a Německa a na stole již pro me byla nachystaná čača a kafe! Děkoval jsem všem bohům, včetně Karla Gotta, ale nebyl jsem ochoten zůstat v teple jako ostatní. Dle úmluvy z domova musím totiž každý den ráno a večer prozvonit svoji rodinu, ze jsem jako hlava rodu v pořádku. A to je v mnoha případech past a další logistika. Mistni mne obejmuli a dali instrukce, ze když si pospíším, zvládnu vrchol i s jeho převýšením za tři hodiny a do tmy budu před vesnici Usguli, kde již signál chytim.
Začal tedy boj o čas a začalo i vydatně pršet. Holt, kdo z koho! Cesta nabrala na posledních třech kilometrech takový sklon, ze se mi zabrzděné kolo samo šinulo dolů z kopce a hrozilo, že můj svěrač neudrží moje labutí jezero ve střevech .Hory a ledovce byly ukryté v oparu a bylo to jen dobře, neboť bych z te krásy dostal štronzo a neušel bych ani metr.
Když jsem dorazil na vrchol, byl to nával emocí. Křičel sem jako idiot a naházel na sebe další várku suchého a teplého oblečeni včetně rukavic, bo byly 2C a to už leze za nehty. Cesta se hned za vrcholem spustila dolů a to byla záchrana. Bahnem a vodou jsem dorazil při setmění před Usguli a můj signál naskočíl na tři čárky. Bylo dobojováno.
Požírám arménsky med a sušenky ve stanu, leje a mě je fajn. Tělo relaxuje a hlava si uvědomuje, kolik nebezpečí skrývají hory, když vám nejde trumf do karet. Ale to je život. Třeba bude zítra svítit slunce:)

Share this post on:
Avatar Pavel Kadlíček

Author: Pavel Kadlíček

7 Comments

 1. Avatar Pavel Kadlíček

  Traser Vortex

  Tys Bůh, ne Karel Goťák. Téměř utopený bajk, nikomu technika nevydrží, ložiska na padrť od vody…. nééé Kadlíček v soli, vodě, bahně, jako ruský tank jede dál vstříc Berlínu. Jiná galaxie, mimozemšťan? Hlava mne to nebere, jsme rozmazleni. Držím všechny údky!!!

 2. Avatar Pavel Kadlíček

  Verca

  Par dni bez VODKY, zvladas to? Madrovi a Polakovi by ti poradili na sracku rum s kakaem..tak to vyptej a uzaver se hned zavre, uvidis:-)

 3. Avatar Pavel Kadlíček

  majer

  Tak Hynas razí teorii že prý nikde nejsi Bo si nevyfotil jak na tebe padá, leje, přehrada tudíž prý si to dost pribarvujes 😀

  Tak teď nevím je to konspirační teorie nebo Hynas kecá? Tak je fakt že on občas, malinko si zapřehání,no kdo ví :-))

 4. Avatar Pavel Kadlíček

  Pavel Kadlíček

  Nene, Hynas ma pravdu! Trosku jsem si zaprehanel…nebyla to přehrada, až večer mi došlo, ze byly to Boží sliny a slzy pany Marie. Omlouvám se:):)

 5. Avatar Pavel Kadlíček

  To není moje myšlenka. To říkal Optimus!! (replika “To není váš text. To říká Bárta!!”).
  Takovou zrůdnou hypotézu bych si nedovolil z úst vůbec vypustit…s veškerou úctou, mistře!

Comments are closed.