Share this post on:

Než si po dvou dnech klidu šlápnu do pedálů, měl bych nějak rozpustit ve své hlavě tohle město Jerevan. Ale půjde to těžko. Po úvodních rozpacích, jsem si město zamiloval. Nehledejte zde žádné extra historické památky, byť je Jerevan starší než Řím. Zemětřesení zde napáchala tolik škod, ze bylo lepší začít od znova a podle ruského projektu. A ten – světe div se – vyšel.
Široké bulváry, město do kruhu, metro, všude parky, voda, fontány, kavárny a hlavně noční juchajda život. Zpivajici a tančící fontána na náměstí, Opera se sochou slavného rodáka Chačaturjana, který tu napsal nejoblíbenější hudebni větu české mládeže o víkendech – Šavlový tanec, Matka Arménie stojící s mečem v ruce na kopci….Taková malá Paříž je to.
Musím ale taky připustit, ze je to jediné opravdové město v Arménii. A vůbec nejsem schopen vnímat ten kontrast, ze 15 km za městem suší lidé na slunci kravská hovna na cihly, ale dole ve městě usednete do KFC poté, co koupili jste šaty od Versaceho.
Mám strach, aby hlad mladých po životě v Jerevanu, po kultúře, práci, penězích a globalizaci nezabil tu starou arménskou křesťanskou kulturu, kterou si tu pěstují od roku 301.
Držím vám palce.

Share this post on:
Avatar Pavel Kadlíček

Author: Pavel Kadlíček

5 Comments

  1. Avatar Pavel Kadlíček

    Trasér Vortex Bike Teám

    Jojo, tak cize a z daleka to vypadá. Bych chtěl vidět reportáž kolovrzala vodtamtáď o naší Praze vodsáď.

  2. Avatar Pavel Kadlíček

    Trasér Vortex Bike Teám

    Co legendární rádio Jerevan, toť hnízdo vtipů, je tam? Jeden vtip smahnu: “Může Trabant dosáhnout rychlosti 100 km/h? Ano, pustíte-li ho z vrcholu Araratu.”

Comments are closed.