Share this post on:

Via de la Plata, neboli Stříbrná stezka – je nejdelší poutní cestou do Santiaga de Compostela a protíná část západní Andalusie, Extramadury, provincie Castilla y Leon, včetně historických skvostů, jako jsou města Mérida, Cáceres, Salamanca či Zamora. Samotná Sevilla, kterou jsem si vybral coby start- point, by zabrala na deset stran.

  Plán byl původně samozřejmě úplně jiný. Využít Via de la Plata pro odbočku do portugalského pohoří Serra de Estrela a tam přečkat konec jarní zimy. Člověk ale míní a Bůh mění. Zima a sníh v horách mne donutily zůstat v jistotě a já jsem zpětně vděčný. Moje rozhodnutí zůstat na poutní stezce do Santiaga se totiž proměnilo v absolutní nádheru, spojenou s jarním klidem a probouzející se magickou přírodou. Ubytovny pro poutníky zely prázdnotou a ceny za ubytování mi dávaly jasně najevo, že vytahovat stan by bylo jen k smíchu. Navíc každovečerní společenství a přátelství poutníků v ubytovnách dávalo připomenout, jaká že magie na všech cestách směrem k Santiágu poletuje. Člověk může prostě do Santiága vyrazit tisíckrát a stejně to bude tisíckrát nádherný!

  Via de la Plata jsem tedy propojil se stezkou Camino Sanabres vedoucí přes pohoří Galicie až do svatého Santiaga de Compostela. Pak už jen stačilo pootočit řídítka, abych se podél oceánu dostal do portugalského Porta. Ostatně tahle část cesty jevila se extrémně důležitou, neboť letenky pro mě a Amálku na letošní léto jsou již zakoupeny a naše putování Lisabon – Santiágo visí v luftě.

 

Avatar Pavel Kadlíček

Author: Pavel Kadlíček