Share this post on:

..Českou vlajku. Se rozumí, že?! Bo jsem Čech. A rád se tím chlubím, že jsem Čech. Hlavně v cizině – a to se rozumí, že?! Doma ani ne. V cizině do toho češství zaplantám Smetanu, Dvořáka, Havla, Wichterleho, Pláničku a Zátopka,…krtečkem konče. A třepu přitom vlajkou. Českou vlajkou – se rozumí, že?!
Moje maminka vždycky při naší hymně plakala. Stejně tak i při spartakiádě a jiných monstrózních akcích. Pomalu, ale s vervou ve mě vypěstovala kult tří barev. Rvala mi přes špinavé uši do hlavy, jak jsme jako národ malí, ale šikovní a důležití. A zdobila okna českou vlaječkou, jak jen to šlo,..k radosti všech práskačů z okolí. Pokaždé tu naši vlajku vyžehlila a pak pověsila na okenní rám. Tu rudou, jakoby krávě satan z prdele vytáhnul, ale Česká vlajka – jako z alabastru!
Moje socialistické dětství!!
Když jsem poprvé vyrazil na kole na couračku do širých krajin, šel jsem najisto do mámina šuplíku v obýváku. Byly tam !! Dvě České vlaječky z dob minulých, složené do obdelníčku. A tyhle dvě vlaječky se mnou sjezdily světa kraj, napíchnuté na drátu, stožárku, držáčku či jen tak volně na sponce. Chytal jsem na ně zvědavce jako vosy na bonbón. Krajané ve světě s dojetím zastavovali, senioři plakali a Chilané mě zvali na jídlo, než zjistili, že mám vlajku Českou, nikoliv tu jejich Chilskou, která je lehce podobná…
Z oněch dvou vlajek mám již jen jednu. Druhá leží ztracená poblíž bolivijské pouště Siloli a možná se doteď čučí na ty úžasné hvězdy tam nahoře.

Mám tedy už jen jednu jedinou vlajku, která je z neustálého třepotání se otrhaná jako stará hruška a vybledlá jako sám božský Michael.
Moje prosba tedy zní: nemají náhodou i vaši rodičové onen zázračný šuplík, ve kterém uchovávají zmiňované kultovní české vlaječky, jež kdysi povinně rvali do oken v dobách temna?? Co když mají?? Naši rodičové přeci uchovávají všechno.
Třeba necháte moji starou vlajku dožít v klidu a na její místo – tentokráte na řídítkovou brašnu Harness – nastoupí vlaječka z vašeho šuplíku!! Podotýkám, že šlo o vlajku velikosti 20x30cm z látky.

Dejte Vaší vlajce šanci prožít dobrodružství!! Pustťe Vaši vlajku s Kadlíčkem na cesty!!!

Share this post on:
Avatar Pavel Kadlíček

Author: Pavel Kadlíček